2010. július 31., szombat

Zöldfűszeres, csavart bagett

Ez a bagett az augusztusi Príma Konyhában jelent meg. Nem teljesen ugyanezekkel a fűszerekkel készítettem el, mert nekem van egy hasonló, bevált zöldfűszeres kalácsom, s ezért a rozmaringot kaporra, és petrezselyemre cseréltem. Hozzávalók:
3 dkg élesztő,
kb. 70 dkg liszt,
3 dl kézmeleg víz,
2 kiskanál só( nálam 1 ek.)
+nálam 1 tek. cukor,
3 ek. (oliva) olaj
a zöldfűszeres vajhoz:
20 dkg puha vaj,
2 evőkanál rozmaring,( nálam 1 ek. kapor, 1 ek. petrezselyem)
1 evőkanál metélőhagyma,
2 gerezd apróra vágott fokhagyma
Az élesztőt felfuttatjuk a cukorral, vízzel. Kb. 10 perc múlva hozzáadjuk a lisztet, sót, s addíg dagasztjuk, míg az edény falától el nem válik. Letakarjuk, vagy kelesztőtálba tesszük, s langyos helyen a duplájára kelesztjük.Közben kikevejük jó alaposan a vajat a fűszerekkel.
A megkelt tésztát 3, vagy 6 részre vágjuk, attól függően hogy milyen nagy bagetteket szeretnénk készíteni. Én 6-ra vágtam. A tésztadarabokat finoman átgyúrjuk, s rúddá sodorjuk, formáljuk. Ezután egy sodrófával kicsit kinyújtjuk, kb 1 centis vastagságúra, úgy hogy hosszúkás alakja megmaradjon. A fűszeres vajat 3-vagy 6 részre osztjuk, s minden csíkot alaposan megkenünk vele. A tésztát saját tengelye körül párszor megtekerjük, és sütőpapírral bélelt tepsibe rakjuk., pár ujjnyira egymástól, mert még tovább nőnek.További 20 percig kelesztjük. Ezután előmelegített sütőben, kb. 200 fokon sütjük 10 percig, majd levesszük 150-re, s még 10-15 percig sütjük, nagyságtól függően. Akár egy bableves mellé, akár magában, tetszés szerinti zöldséggel, salátával,(nálunk paradicsommal) is fogyasztható.

2010. július 29., csütörtök

Egyszerű barackos-szilvás kevert süti

Van egy egyszerű kevert-sütirecept -Lajos Maritól -, ami főként, azonos súlyú összetevőkből áll. Gyümölccsel lehet megrakni, attól függően, hogy éppen minek van szezonja. Most ringló, szilva, barack került bele. A tésztát még egy kis fahéjjal fűszereztem. Nagyon fini lett, még langyosan elfogyott.:-))
Hozzávalók
25 dkg liszt,
25 dkg cukor,
25 dkg vaj, vagy margarin,
2 vaníliás cukor, vagy kivonat,
1 teáskanál őrölt fahéj,
1 tek. sütőpor,
4-5 tojás( kb 25 dkg legyen ez is)
kis tej lazítani,
kis rum, vagy aroma
30-40 dkg gyümölcs(ringló, szilva, barack)
Először a gyümölcsöket készítjük elő. Megmossuk, lecsepegtetjük, cikkekre vágjuk. A lisztet kimérjük, s a sütőporral, és a fahéjjal összekeverjük. A tojások fehérjét csipet sóval, 4-5 kanál cukorral kemény habbá verjük. A tojások sárgáját kikeverjük alaposan a maradék cukorral, vajjal. Összevegyítjük ezután a három összetevőt, de most már óvatosan. A cukros-margarinos sárgájás krémhez adagoljuk felváltva a lisztet, s a kemény fehérjéket. Egy kis tejjel lazíthatjuk. Kb 1-1,5 dl-vel. Egy sütőpapírral bélelt kapcsos tortaformába tesszük a tésztát, a tetejére elrendezzük, belenyomkodjuk kissé a gyümölcsöket.
Előmelegített, kb 180 fokos sütőbe toljuk, s így sütjük kb. 10 percig. Mikor feljön, levesszük 150 fokra, s még tovább sütjük. Kb 40 perc alatt kész. Tetejét porcukorral megszórhatjuk.

2010. július 24., szombat

Gyros pitában, s tálban

Nem volt kérdés, hogy a Vikinél látott gyros elkészül-e mostanában. Csak azon vaciláltam, hogy krumplis-tálas, vagy pitás legyen-e? Úgyhogy lett mindkettő.:-)
Limara pitareceptje egyébként isteni. Ha valaki szeret és tud házilag pizzát készíteni, ennek is nyugodtan nekiállhat. Igaz, én is tartottam tőle, hogy lesz-e lyuk a tésztában, de kétszer kelesztve, 200 fokon, rácson sütve, szerintem elronthatatlan.
Hozzávalók:
3 dl langyos víz
2 tk. só
2 ek. olívaolaj
50 dkg liszt
1 tk. cukor
3 dkg élesztő
Húshoz:
1 kg csirkemell,
1 tasak gyros-fűszerkeverék,
1 dl olivaolaj
Krumplihoz:
1 kg krumpli,
1 fél tasak grillfűszer-keverék,
kis olivaolaj
Öntethez:
2 pohár joghurt
csipet só
bors
1 gerezd zúzott fokhagyma,
esetleg csili,
citromlé ízlés szerint
+ 1 fej saláta,
fél uborka ,
2 paradicsom, 2 paprika,
póréhagyma,
1 lilahagyma,
Először a csirkehúst csíkokra vágjuk, összekeverjük az olivaolajban elkevert fűszerkeverékkel . Míg összegyúrjuk a tésztát, addig ezt félrerakjuk. A tészta hozzávalókból kissé lágyabb tésztát dagasztunk, s hagyjuk a duplájára kelni. Kb. 45 perc után 8 egyforma darabra vágjuk, gömbölyítjük, további tíz percig pihentetjük. Kinyújtjuk, ovális vagy kerek formára ízlés szerint , kb.2-3 mm vastagokra. Letakarjuk, s még 30 percig kelesztjük. Ez idő alatt megsüthetjük a húst egy serpenyőben. Közben előmelegítjük a sütőt 200 fokra. A sütő rácsán sütjük a pitákat kettesével, kb. 5 percig. Tálaláshoz a tetejüket levágjuk, s belül tetszés szerint hússal, salátával, zöldségekkel, öntettel töltjük.
A krumplit , ha szeretnénk hozzá sütni; meghámozzuk, cikkekre szeljük, fűszerrel megszórjuk, kis olivaolajjal ezt is meglocsolhatjuk, s készre sütjük.
Ezer köszönet a receptért! Jó étvágyat mindenkinek hozzá!:-)
A sommelier kollégám a gyroshoz egy közepes alkohollal, élénk, üde savakkal rendelkező fehér, esetleg rosé bort ajánl.Pl.:Badacsonyi Rózsakő, Szászi Endre pincészetétől. Vagy egy Villányi Rosé, Iványi Zsófia pincászetéből.

2010. július 21., szerda

Tejfölös-habos barackos rolád

Szombaton hamar elkapkodták vendégeink a málnás-tejfölöst, ezért másnap kipróbálásra került a nektarinos változata is. Recept ugyanaz. Nem rossz így sem, de a család a málnást szavazta győztesnek.:-)

2010. július 18., vasárnap

Tejfölös-habos málnás hasáb

Tavaly nagyon bejött itthon a tejfölös-málna, úgyhogy arra gondoltam, elkészítem hasáb alakban is. Tettem még hozzá tejszínhabot, meg egy kis zselatint, hogy valamennyire megálljon. Ha valaki keményebbre szeretné, több ( 2 kanál) zselatint is tehet. Így is szeletelhető, de nem annyira szépen. Viszont a zselatint egyáltalán nem érezni rajt. Ha valaki még nem próbálta a málnát tejföllel, nagyon ajánlom, mert felséges.:-)
Hozzávalók:
kb 25 db babapiskóta,
1 nagy tejföl( 4, 5 dl),
2 dl tejszín, ízlés szerinti cukorral,
2 citrom héja,
2 vaníliás cukor, vagy kivonat,
kb. 15 dkg cukor,
kb 20-30 dkg málna,
1 evőkanál zselatin
tej a babapiskóta belemártásához,
Kibélelünk egy nagyobb őzgerincformát folpack-kal. Feltesszük a tejfölt melegedni a cukrokkal, zselatinnal. Ha a zselatin és cukor elolvad, már le is kapcsoljuk, s belereszeljük a citromok héját. Felverjük a habot jó keményre. Összevegyítjük a kettőt, s óvatosan a málnát is belerakhatjuk.
Az előkészített őzgerincbe belerakosgatjuk a babapiskótákat úgy, hogy egy pillanatra belemártjuk a tejbe. Ne sokáig, mert elázik! Ha kiraktuk a formát beleöntjük a tejfölös-tejszínes málnát. A tetejét-ami majd az alja lesz- szintén kirakosgatjuk babapiskótákkal. Kb 3 óra dermedés után kiborítjuk, tálaljuk.




2010. július 17., szombat

Dagasztás Nélküli Kenyér- pizzaként

Este gyorsan bekevertem egy DNK tésztát, mert hiába a meleg, egy héten egyszer azért sütök keltet. Most kipróbáltam, hogy pizzaként is megállja-e a helyét ez a tészta. Nagyon szuper lett, igazából olyan kenyérszerű lett a pizza, vagy inkább pizzaszerű a kenyér? Nem is tudom. mindenesetre hamar elfogyott. Latsiának megintcsak örök hála!:-))
Hozzávalók:
3 csésze liszt (kb. 50 dkg)
1 ek. só,
1/4 tk szárított élesztő
kb. 4 dl víz

1 pizzakrém,
15 dkg sonka, vagy magyaros szalámi,
1 fej hagyma,
30 dkg sajt reszelve

Összekeverjük a tészta hozzávalóit egy fakanállal. Nem kell dagasztani, gyúrni, pont ez benne a jó!:-) Nem lesz kemény tészta, kicsit ragacsos is. Tetejét meglisztezzük, letakarjuk, vagy fedeles tálba tesszük, s legalább 12 órát kelesztjük. Következő nap a tésztát egy erősen lisztezett felületre borítjuk és a 4 szélét egymásra hajtjuk. Ha akarjuk, most tehetünk bele magokat, liszttel megint megszórjuk, s még egy órát kelesztjük. Kettévesszük, s berakjuk két kisebb tepsibe, vagy püspökkenyérformába, attól függően, mennyire vastagon szeretnénk, s egy kicsit (kb. 10 percet) elősütjük, kb. 200 fokon. Kivesszük, megkenjük pizzakrémmel, rakunk rá szalámit, és hagymát. Sajtot reszelünk a tetejére, majd visszarakjuk, s kb. fél óra sülés után kész is.

2010. július 15., csütörtök

Málnás madártej

Már régóta terveztem a madártejet, mert az uram nagy kedvence, de az az igazság, hogy az anyósom finoman készíti, ezért tartottam tőle, hogy esetleg nem lesz ugyanolyan "anyu főztje",úgyhogy sokáig halogattam. Ma viszont valami gyors édességre vágytunk, ezért reggel elkészítettem, most este pedig bekanalaztuk az egészet.:-) Nem is gondolom, hogy ilyen melegben ennél tovább kellene tárolni. A receptben a liszt mennyiségén is változtattam, s málnát tettem bele.
Hozzávalók:
1, 5 liter tej,
10 kanál cukor,
kis só,
2 vaníliás cukor, vagy kivonat,
5 tojás,
3 ek. liszt,
30-40 dkg málna
A tejet feltesszük a tűzre, s amíg felforr, felverjük az 5 tojásfehérjét csipet sóval, s 5 kanál cukorral, vaníliás cukorral. A tejet takarékra tesszük, kanállal galuskákat teszünk a fehérjéből bele.. Kb 1 percig főzzük egyik oldalát, majd óvatosan átfordítjuk, s a másikat is. Vigyázni kell, mert kicsit nő, hagyni kell helyet. Rárakjuk egy tányérra, ahonnan majd a lecsöpögött tejet visszarakjuk. Ha kész, a tojássárgájákat kikeverjük a maradék 5 kanál cukorral, liszttel, s ezt folyamatosan kevergetve a forró tejben visszatesszük a tűzre. Mikor már sűrűsödik, a málnát is belerakjuk, majd ha besűrűsödött le is kapcsoljuk. Rárakjuk a habgaluskákat, hűtőben alaposan lehűtjük, s még lehetőleg aznap, de legkésőbb másnap elfogyasztjuk.

2010. július 11., vasárnap

Málnás Kinder szelet

Bizonyos kollégák kérésére beüzemeltem a sütőmet ebben a melegben mégiscsak, s Kinder szeletet készítettem egy hegyi-bulira.
S, mivel -hála anyukámnak- volt még egy kis málna itthon; kipróbáltam plusz egy fél adag tésztával, hogy milyen is a Kinder málnásan. A mézes lapokhoz remekül illett a málna. Igazi nyári ízű süteményt kaptam.-)
A fél adag tészta receptjét leírom:
1 tojás,
2 dekagramm margarin,vagy vaj
12 dkg cukor,
1 evőkanál méz,
1 evőkanál kakaó,
22 dkg liszt,
1 kávéskanál szódabikarbóna,
esetleg pici tej, (ha azt akarjuk, hogy hamarabb puhuljon a tészta)
A krémhez:
1,5 csomag főzős vanília pudingpor
3 dl tej,
5 kanál cukor
ízlés szerint rum,vagy aroma,
kb. 20 dkg málna,
1/2 doboz tejföl(1 dl kb,)
10 dkg margarin,vagy vaj,
10 dkg porcukor
Tetejére:
csoki reszelve
A tészta hozzávalóit gőz felett összefőzzük. Még melegen hozzáaadjuk a szódabikarbónás lisztet.
Elosztjuk két részre, és kinyújtjuk. Két sütőpapír között szoktam nyújtani, mert a méz miatt elég ragadós a tészta. Én azt tapasztaltam, hogyha adunk egy kis tejet is a tésztához, akkor nem kell megvárni a másnapot a szeleteléssel, egyébként egy nap, mire összeáll. Tehát előmelegített kb.170 fokos sütőben 5-6 perc alatt megsülnek a lapok. Sütőpapíron sütjük, amit rögtön le is veszünk, mert hamar kemény lesz a tészta. (Majd a krémtől visszapuhul.) A krémhez összefőzzük folyamatosan kevergetve a pudingokat a tejjel. Hozzákeverjük a málnát is. Ha összeforrt, lekapcsoljuk. Még melegen a tejfölt is hozzákeverjük, hűlni hagyjuk. A margarint alaposan kikeverjük a porcukorral, és a kihűlt pudingos krémhez adjuk apránként. A vaj, és porcukor mennyiségén mindenki változtathat ízlés szerint. Én mindig kevesebbet szoktam, nem szeretjük annyira vajasan. Elosztjuk a krémet a lapokon, tetejére csokit reszelhetünk, de lehet akár csokimázt is. Pár óra hűtés után fogyasztható.

2010. július 10., szombat

Ananászkrém kánikulára


Ilyenkor nyáron rengeteg gyümölcslevest eszünk. Mindenféle variációban készítettem már. A legjobban az ananászos-málnás ízlett a családnak, ezért kipróbáltam egy pohárkrémet ezzel az ízesítéssel. Nem csalódtam; egy nagyon finom, frissítő krémet kaptam végeredményül.
Hozzávalók:
1 dobozos ananász ( friss híján):kb. 40-50 dkg,
kb 3 dl ananászlé
kb.3 dl tej,
2 vaníliapuding,
kb. 3 kanál cukor,
20-30 dkg málna,
esetleg pár babapiskóta
Az ananászt összetörjük, vagy daráljuk. Felrakjuk a levével együtt a takarékra a tűzhelyre. Kb. negyedórát főzzük. A tejet kikeverjük a pudingokkal, s ezt is hozzátesszük. Attól függ a mennyiség, hogy ki mennyire folyósan szereti. Ezzel a mennyiséggel nem folyós. Hozzátesszük a cukrot, megkóstoljuk. Az ananászlében már volt cukor; ezért, ha valaki friss gyümölcsből készíti; még tegyen hozzá. Ha összeforrt, le is kapcsolhatjuk. Kelyhekbe rakunk egy kis málnát, erre ananászkrémet, majd a tetejét szintén málnával díszítjük. Ez a mennyiség nekem 4 kisebb kehelyre volt elegendő.



2010. július 3., szombat

Vaníliás-málnás csokitorta csavarva

Mariam Príma-konyhás csokitortája már a címlapon megtetszett, így sokáig nem vártam az elkészítésével. Igaz, a krém a múltkori pudingos lett, mert tejszínt elfelejtettem venni, de mascarpone volt itthon. Fincsi lett ezzel a variációval is. Hogy kicsit más legyen; csavartam is rajta:-))
Hozzávalók:
egy hat-tojásos piskóta,
6 tojás,
6 kanál cukor,
6 kanál liszt,
2 kanál kakaópor,
1 tek. s.por
egy két-tojásos piskóta:
2 tojás,
2 kanál liszt,
1 kanál kakaó,
2 kanál cukor,
kk. s.por
Krém:
3 vaníliapuding,
8 dl tej,
1 (25 dkg) mascarpone
9-10 kanál cukor,
1 vaníliás cukor, vagy aroma, vagy kivonat
2 kanál HR. féle zslatnpor
40-50 dkg málna
Tetejére:
tortabevonó csoki,
2 kanál olajjal,vagy vajjal gőz felett felolvasztva.
Megsütjük a két piskótát. Előszöt a tojásfehérjéket cukorral felverjük, majd, ha kemény belemehet a sárgája, majd óvatosan, de már főzőkanállal a sütőporos liszt is. Sütőpapírral bélelt kör alakú kapcsos tortaformába sütjük a két-tojásost, s egy nagyobb téglalap alakúba a 6 tojásost.. Előmelegített sütőben kb 10, és 20 perc alatt kész vannak. Ezután megfőzzük a krémet is. A pudingot felfőzzük a tejjel, ízlés szerinti cukorral, zselatinnal, s ahogy összeforrt, lekapcsoljuk. Belerakjuk a mascarponét, s a málna nagy részét is. Ha már langyos a krém elkezdhetjük összeállítani a tortát. A kis kör alakú piskótára kenünk a krémből. A nagyot megkenjük majdnem az összeesel, de az oldalára, tetejére, csokimáz alá hagyunk kicsit. Ha megkentük a nagyobbat, egyenlő csíkokra osztjuk . Attól függően, hogy mennyire magasat szeretnénk; 4 vagy 5 csíkra. A megkent kör alakúra elkezdjük középről indulva egyesével csiga alkaban felcsavarni a piskótacsíkokat. Az összes többi csíkot pedig körétekerjük. Mindig folytatólagosan. Mikor kész; a maradék krémet az oldalára , s a tetejére kenjük.Kis időre hűtőbe tesszük. A csokit vízgőz felett egy kis vajjal, vagy olajjal megolvasztjuk. A kissé már hűlt tortára kenjük, tetejét málnaszemekkel diszítjük. Ismét hűtőbe tesszük, pár óra hűlés után fogyasztható.


2010. július 1., csütörtök

Cseresznyés-mandulás csokitorta

Igaz, hogy készült már egy hasonló meggyes-csokitorta nemrég, de megtaláltam egy régi újságból kivágott másik receptet, s kipróbáltam ezeket az arányokat is cseresznyével. S raktam hozzá pár deka mandulát is. Nagyon finom lett, de a múltkori Viki-szósz hiányzott, mellőle.:-)
Hozzávalók:
15 dkg vaj,
15 dkg csoki,
40-50 dkg cseresznye,
4 tojás,
10 dkg cukor,
20 dkg liszt,
1 kk. s.por
5 dkg mandula,
esetleg 1 kanál rum, vagy aroma,
kis fahéj,
A mandulát pár percre forró vízbe mártjuk, így könnyen lejön a héja, majd felszeljük, s száraz serpenyőben megpirítjuk. Vigyázzunk, hamar megég!:-)A csokikat összetörjük, vízgőz felett a vajjal összeolvasztjuk. Arra mindig vigyázzunk, hogy akkora edényben forraljuk a vizet, amire rá tudunk tenni úgy egy fémtálat a csokinak, hogy ne érje el a forró víz az edény alját. Tehát, ha felolvadtak, hűlni hagyjuk. A tojásokat kettéválasztjuk. A fehérjéket felverjük 4 kanál cukorral. A sárgákat kikeverjük a cukor maradék részével, s hozzátesszük a közben langyosra hűlt vajas csoit. Teszünk hozzá rumaromát, fahéjat, s a lisztet is, amihez hozzáadjuk a sütőport. Ezután óvatosan a felvert tojásfehérjéket is belekeverjük.
Ha túl kemény lenne a massza, egy kis tejjel lehet lazítani. A tetejére rakjuk a megmosott kimagozott cseresznyéket. Egy kapcsos tortaformát, vagy egy kisebb tepsit kibélelünk sütőpapírral, belerakjuk a tésztát. 170 fokra előmelegített sütőben kb.40 50 perc alatt készre sütjük. Ha "feljön"a tészta, levehetjük alacsonyabb fokra, s úgy süssük, míg elkészül. Ha beleszúrunk egy fogpiszkálót, s nem ragad rá a tészta, kész a süteményünk.:-)