Túrótorta

>> 2010. augusztus 29., vasárnap

Van a munkahelyemen egy kávézó, ahol megláttam egy szupermagas túrótortát. Persze egyből próbáltam a receptet megszerezni. Anita kolléganőmnek hála, ma már nálunk is sült.
Nemcsak magas, szuperfinom is lett, örök hálám érte.:-)
Linzertésztához:
30 dkg liszt,
20 dkg vaj, vagy margarin,
10 dkg porcukor,
1 tojás,
1 késhegynyi sütőpor
Töltelék:
6 db egész tojás,
25 dkg porcukor,
2 dl tej,
75 dkg túró,
3,5 dkg főzős vaníliapudingpor
+ 1 vaníliás cukor,
+1 citrom reszelt héja
A linzertészta hozzávalóit összegyúrjuk, egészen addig míg egyneművé válik. Sütőpapírral kibélelt (kapcsos) tortaformába rakjuk.
A tojásokat a porcukorral, s a vaníliás cukorral alaposan felverjük, hozzáadjuk a túrót, a citrom héját, és a tejjel simára kikevert pudingport. Jól összedolgozzuk, és a linzertésztára öntjük.
Nagyon lassan, alacsony hőfokon (kb.150 fokon) kb 1,5 órán keresztül sütjük. Próbaként egy hurkapálcikát szúrunk bele, s ha nem ragad már rá se a töltelék, se a tészta, akkor készen is van. Félóra hűlés után szeletelhető, de hidegen is nagyon finom.

Utólagos tapasztalat:
Második tortánál külön vertem fel a tojásfehérjét habbá, s úgy adtam a többi alaposan kikevert hozzávalóhoz, s így még habosabb-könnyedebb lett a torta.


Read more...

Alföldi gulyásleves

>> 2010. augusztus 28., szombat

Hozzávalók:
60 dkg marhalábszár
2-3 fej vöröshagyma
1 zöldpaprika
1 paradicsom
2 evőkanál olaj
1 kk. édesnemes pirospaprika
25-30 dkg sárga- és fehérrépa vegyesen
30 dkg krumpli
1-2 csipet őrölt kömény, feketebors,
1 babérlevél
A húst megmossuk, kockákra vágjuk. A hagymát megtisztítjuk, apróra szeljük.
A zöldpaprikát és a paradicsomot leöblítjük, a zöldpaprikát kicsumázzuk és felkockázzuk, a paradicsomot meghámozzuk, szintén felkockázzuk. Meghámozzuk a fehérrépát, sárgarépát, s karikára vágjuk. Az olajat felforrósítjuk, megfonnyasztjuk benne a hagymát, majd lehúzzuk a tűzről, megszórjuk a pirospaprikával, rádobjuk a húst, hozzátesszük a többi fűszert is, a paprikát, paradicsomot, és erős tűzön, folyamatosan kevergetve kb. fél óráig pirítjuk. Felengedjük vízzel, kb fél óráig főzzük. Belerakjuk a , fehér-és sárgarépát. s további fél órát főzzük. Amikor már majdnem puha a hús, a meghámozott, kockára vágott krumplit is beletesszük, készre főzzük. Ízlés szerint utánasózzuk, ha szeretjük, erős zöldpaprikával ízesíthetjük.

Read more...

I. Nemzeti Gulyás Nap

>> 2010. augusztus 27., péntek

Csíki Sándor kezdeményezésére holnap Nemzeti Guyás Nap lesz. Részletek az oldalán.

"A Nemzeti Gulyás Napnak résztvevőjévé válik mindenki, aki ezen a napon gulyást, pörköltet, paprikást, lecsót, halászlét (…) főz, vagy az éttermekben fogyaszt, annak tudatában, hogy ez a nap a Nemzeti Gulyás Nap. Mindenki, aki így tesz, egyszersmind egy nagyobb egész részévé is válik, legyen bárhol is a nagyvilágban. "/Csíki Sándor/

Szerintem csatlakozzunk!:-))

Read more...

Szedres pite

>> 2010. augusztus 22., vasárnap

Valami gyümölcsös pitét szerettem volna a vendégeinknek, a szedres mellett döntöttem. Szerencsére annyira ízlett nekik, hogy megígértem, a receptet felrakom minél hamarabb. Úgyhogy Ági, rajtad a sor!:-)
Tészta:
15 dg liszt,
10 dkg vaj, vagy margarin
5 dkg porcukor,
1 vaníliás cukor,
1 tek. s.por,
1 ek. tejföl,
1 tojás,
1 citrom reszelt héja,
kis só
Krém:
40-50 dkg friss( nálam fagyasztott) szeder
2 főzős vaníliapuding
7-8 evőkanál cukor,
1 vaníliás cukor,
3 dl tej,
1 lecsöpögtetett kis tejföl, a'la Wise Lady
1 kk. őrölt fahéj
Tetejére:
2 dkg zselatinpor,
6 dl gyümölcslé (esetleg 1 dl szörp, 5 dl víz)
Az omlós tésztához a lisztben elmorzsoljuk a margarint, hozzáadjuk a porcukrot, a vaníliás cukrot, a sütőport, a tojást, kis sót citrom héját, és a tejfölt. Gyors mozdulatokkal összegyúrjuk, fóliába csomagoljuk, és a hűtőszekrényben pihentetjük, míg a krémet elkészítjük.
Feltesszük a szedret a tűzre takarékra. Annyit kiveszünk belőle, amit a tetejére teszünk majd. Hozzárakjuk a maradékhoz a cukrot, vaníliás cukrot, s a fahéjat. A pudingot kikeverjük a tejjel, majd a szederhez öntjük, folyamatosan keverve. Ha a friss, vagy fagyasztott szeder nem engedett volna elég levet, rakhatunk hozzá még tejet. Kb 5-6 dl legyen összesen. Megkóstolhatjuk, s itt még tehetünk hozzá cukrot. Összeforraljuk, össze is turmixolhatjuk, majd lekapcsoljuk. Még melegen hozzákeverjük a lecsöpögtetett tejfölünket.
A pitét készre sütjük, előmelegített kb. 170 fokos sütőben 15-20 perc alatt. Kicsit hűtjük, majd kibéleljük folpackkal a formánkat, visszarakjuk a pitetésztát, s ráöntjük a langyosra hűlt krémet. A zselatint előírásszerűen összemelegítjük, s amikor már majdnem jó, a meghagyott fagyasztott( Moha javaslatára kipróbálva) szederszemekel kirakjuk a pite tetejét, majd ha már a zselatin kocsonyásodik, ráöntjük. Pár óra, s a pite tálalható.

Read more...

Pan de Hojaldre - Pane sfogliato -azaz vágott kenyérkék

>> 2010. augusztus 20., péntek

Ma Magyarország, Szent István király, illetve az Új Kenyér ünnepén természetesen valami kenyérfélét kellett, hogy süssek. Az interneten ötlet után nézelődve találtam rá Macikonyhán erre a vágott kenyérkére, ami rögtön megragadott. Remekül sikerült, megsütésére bíztatok mindenkit. Köszönet érte!:-)
Egy kicsit eltértem a recepttől, mert a kedvenc fűszeres-krémemmel kentem meg, nem olivaolajjal, s kettő helyett 6 db kisebbeket készítettem.
2 g friss élesztő
50 g kenyérliszt ( nálam fehérliszt BL80-as)
30 g langyos víz
A fenti alapanyagokat elvegyítjük, langyos helyen letakarva a duplájára kelesztjük, majd hozzákeverjük az alábbi hozzávalókhoz:
250 g kenyérlisztszintén fehér BL80)
125 g langyos víz
0,5 ek. olívaolaj
10 g friss élesztő
5 g só
30 g olívaolaj a kenéshez
vagy
10 dkg vajhoz, 1 ek petrezselyem, 1 ek. metélőhagyma apróra vágva, hozzákeverve
Összegyúrjuk a tésztát, és vagy kettő nagyobb, vagy több (hat)kisebbet formálunk belőle, és lisztezett deszkán még 20 percig pihentetjük egy ruhával letakarva. Ezután a felét, vagy egy részét téglalappá nyújtjuk, és a kenésre szánt olaj, vagy vajkrém felével( vagy negyedével, hatodával) úgy kenjük le, hogy a tészta szélei szabadon maradjanak. A két rövid oldalt a téglalap közepére hajtjuk, majd az érintkezési vonal mentén félbehajtjuk az egészet. (így egy 4 rétegű tésztát kapunk) Lisztezett deszkán óvatosan kinyújtjuk. A rövidebbik oldal mentén nem túl szorosan feltekerjük a tésztát ügyelve arra, hogy a vége alulra kerüljön. Tepsire tesszük, majd egy éles késsel vagy szikével hosszában 2 mély vágást ejtünk rajt, középen egy 3-4(nálam kb. 1,5) cm-es szünetet meghagyva. A formázásról szuper fázisfotók, s maga az eredeti recept Chili és Ciabattánál itt vannak. Ruhával letakarva még minimum 45-60 percet kelesztjük. (eredetileg az áll a receptben, hogy akár 2 órát is kelhet) A sütőt 200°C fokra előmelegítjük (alsó-felső láng) és 30-35 perc alatt készre sütjük benne a kenyereket. Nálunk pincepörkölt mellé kínáltam.



Read more...

Szilvás gombóc rumos szilvapürével

>> 2010. augusztus 17., kedd

Az az igazság, hogy még soha nem készítettem szilvás gombócot. Féltem tőle, attól tartva, esetleg túl kemény lesz, vagy olyan lágy, hogy leragad. Elolvastam vagy 10 receptet a neten, s végülis belevágtam a gombócprojektbe..-) Jól tettem. Merthogy tegnap az első olyan jól sikerült, hogy ma meg kellett ismételnem. S elárulom, hogy ebből se sok van már. Szerintem a titka az apránként hozzáadott lisztben van. S ha feljön a forralt víz tetejére, még mindenképp főzzük vagy 5 percig. Nehogy rögtön kiszedjük! Mert olvastam ilyet is. Ha ezeket betartjuk, fincsi lesz a gombócunk. :-)
Hozzávalók:
a gombóchoz(kb.20 db):
1 kg krumpli
kb.20-30 dkg liszt,
2 tojás,
3 dkg vaj,
só,
10 dkg kristálycukor, 1 kávéskanál őrölt fahéj,
kb. 10 szem (ringló) szilva
kb. fél csomag zsemlemorzsa,
5-6 dkg vaj,
a püréhez:
20 dkg (ringló) szilva
1 k.k. őrölt fahéj,
porcukor,
rum, vagy aroma
tetejére:
fahéjas porcukor
Először a krumplit meghámozzuk, megmossuk, kockákra vágjuk, és megfőzzük.A vízbe rakunk egy kis sót. Ezután áttörjük, s hagyjuk kihűlni. Rakunk fel egy fazékba vizet, hogy forrjon, mire kész lesznek a gombócok. A kristálycukrot elkeverjük a fahéjjal. Ebből rakunk majd a tésztára, a szilva alá. A vajon, esetleg olajon pirítsuk meg a zsemlemorzsát, esetleg cukrot, fahéjat is rakhatunk hozzá. A szilvát összeturmixoljuk ízlés szerinti porcukorral, rummal, és fahéjjal ízesítjük. A kihűlt krumplihoz hozzákeverünk 2 tojást, 3 dkg vajat, egy kis sót, s kb 20 dkg lisztet, majd alaposan összegyúrjuk. Lassanként adagoljuk a lisztet, nem kell a tésztának keménynek lenni, de ne is ragadjon a gyúrótáblára. Lisztezettgyúródeszkán kb. 2-3 mm vastagra kinyújtjuk, és kb.8 x8 cm oldalú négyzetekre vágjuk. Minden négyzetre rakunk egy teáskanálnyi fahéjas cukrot, s rárakunk egy fél, esetleg negyed szilvát . A tésztát a csúcsoknál összefogjuk, majd és két tenyerünk közt gombócokat formázunk, lisztes kézzel.Tapasszunk több tésztát hozzá, ahol esetleg kijönne a szilva. Óvatosan a forrásban levő vízbe tesszük a gombócok felét, megvárjuk, amíg a víz felszínére felemelkednek, és további 4-5 percig főzzük. A gombócokat szűrőkanállal vesszük ki, lecsepegtetjük, s megforgatjuk a zsemlemorzsában. A következő adagot is így készítjük el. Tetejét fahéjas porcukorral megszórhatjuk, mellé szilvapürét kínálhatunk.
Utólagosan írok még egy jó tanácsot Balitól, amit megköszönök.:-)
Ha sajtreszelőn reszeljük a krumplit, biztos, hogy nem lesznek benn krumpli-darabkák, s könnyebb lesz vele dolgozni.

Read more...

Túrós, meggyes rétes

>> 2010. augusztus 15., vasárnap

Kicsit zsúfolt volt a hétvége, ezért mikor tegnap Biankánál láttam meg a rétest, rögtön ellopiztam az ötletet..-)) Nem csalódtam, isteni lett. Igaz, én készítettem meggyeset is, ami kicsit lapos lett, de ízre az is nagyon finom volt.
Hozzávalók:
2 csomag réteslap (2 cs. 6 lapos)
Túrós töltelékhez:
500g túró ,
1 citrom reszelt héja ,
4 tojás
2 vaníliás cukor
csipet só
10-15 dkg cukor,
mazsola,
vaj, vagy margarin
búzadara
Meggyes töltelékhez:
kb 50 dkg friss, befőtt, vagy fagyasztott meggy,
2 csomag főzős vaníliapuding,
összesen 5 dl folyadék (meggy leve)
kb 10 dkg cukor,
1 kávéskanál őrölt fahéj,
esetleg rum, vagy aroma ízlés szerint
Felfőzzük a meggyet a cukorral, fahéjjal rummal. A vaníliapudingokat kis vízzel kikeverjük, majd ezt is a meggyre öntjük. ha ósszeforrt, le is kapcsolhatjuk, langyosra hűtjük.
A túrót kikeverjük a tojások sárgájával, cukrokkal, citrom héjával, alaposan. Ha szeretjük, tejbe áztatott mazsolát rakhatunk hozzá. A tojásfehérjéket 3 kanál cukorral felverjük, majd óvatosan ezt is a túrós krémhez adjuk.
Elővesszük a réteslapokat. Bianka tanácsa szerint nedvesítsünk be egy konyaruhát, tegyünk rá egy lapot, majd ecsettel jól kenjük meg az olvasztott margarinnal, vagy vajjal, majd ráteszünk még egy lapot, amit szintén megkenünk olvasztott margarinnal, vagy vajjal. Kis búzadarával meghintjük, majd az egyik hosszabb oldalára a túró harmadrészét rákenjük. A vizes konyharuha segítségével feltekerjük. , úgy hogy az elején a két szélét pár centire hajtsuk be úgy, hogy sülés közben ne tudjon a krém kifolyni.. Tegyük kikent tepsibe, kenjük jól meg a tetejüket is, majd 180 fokon előmelegített sütőben süssük készre.
A meggyes tölteléket is osszuk három részre, s úgyanúgy pár centit felhatva tekerjük fel.
Tetejét vajjal meglocsoljuk, s szintén készre sütjük. Tálaláskor megporcukrozzuk.

Read more...

Szedres-pudingos szelet

>> 2010. augusztus 8., vasárnap

A szokásos kevertsüti-receptet turbóztam fel egy kicsit. Azt hiszem a Duna-hulám nevű süti is ehhez hasonló. Csak az talán barackkal van készítve. Nálunk most a szeder érik, azzal próbáltam ki. Nagyon finom lett. Ha valaki elkészíti, rakhat hozzá több vajat is, de mi így szeretjük.
Hozzávalók:
4 tojás,
25 dg vaj, vagy margarin,
25 dkg liszt,
1 kanál sütőpor,
25 dkg cukor,
1 tek. vaníliakivonat, vagy 2 vaníliás cukor,
1 citrom héja lereszelve,
1-2 kanál kakaópor,
kis tej, (1-1,5 dl),
30-40 dkg szeder
Krémhez:
2 vaníliapuding, (főzős)
6 dl tej,
1 kis tejfól lecsöpögtetve(kb 1,2 dl)
10-15 dg cukor,
1 vaníliás cukor,
10 dkg vaj, vagy margarin, kis porcukor
tetejére: csokimáz
Először a szedret megmossuk, lecsepegtetjük. A lisztet kimérjük, s a sütőporral, s a citrom héjával elkeverjük. A tojások fehérjét csipet sóval, 4-5 kanál cukorral kemény habbá verjük. A tojások sárgáját kikeverjük alaposan a maradék cukorral, vajjal alaposan. Összevegyítjük ezután a három összetevőt, de most már óvatosan. A cukros-margarinos sárgájás krémhez adagoljuk felváltva a lisztet, s a kemény fehérjéket. Egy kis tejjel lazíthatjuk. Egy sütőpapírral bélelt közepes nagyságú tepsibe tesszük a tészta egyik felét, a kakaóport hozzátesszük a másik feléhez, s a sárga színűre kenjük ezt is. A tetejére elrendezzük, belenyomkodjuk kissé a szederszemeket. Előmelegített, kb 180 fokos sütőbe toljuk, s így sütjük kb. 10 percig. Mikor feljön, levesszük 150 fokra, s még tovább sütjük. 30-40 perc alatt kész. Míg sül elkészítjük a krémet.
A tejet felrakjuk a tűzre, s állandó kevergetés mellett hozzárakjuk a pudingport, s a cukrokat.
Ha összeforrt, lekapcsoljuk, s hozzátesszük még melegen a lecsöpögtetett tejfőlt-mint házi krémsajtot a 'la Wise Lady. Kihűlés után még egy kis vajat keverünk hozzá, s ízlés szerint esetleg még egy kis (kb 5 dkg) porcukrot is tehetünk hozzá. Tetejére gőz felett megolvasztunk egy fél tortabevonót egy ek. olajjal, s tetszés szerint rácsöpögtetjük, vagy csíkokat húzhatunk vele. Akár bevonhatjuk egy táblával az egészet is. Lehűtjük, s pár óra után már fogyasztható.

Read more...

Flashmob-azaz váratlan műsorok nyilvános helyeken

>> 2010. augusztus 7., szombat


Kicsit rendhagyó, ami felteszek, de annyira jók szerintem! Az egyik egy operettműsor szokatlanul a Vásárcsarnokban, a másik pedig szintén egy váratlan tánc a Mammutban. Engem elvarázsolt mindkettő, remélem Nektek is tetszeni fog!:-)


Read more...

Harcsapaprikás óriás kagylótésztában tálalva

>> 2010. augusztus 6., péntek

Nemrég óriás kagylótészta volt akciósan az egyik üzletben. Arra gondoltam, hogy kedvencemet,
a harcsapaprikást beletöltöm, sajttal megszórom, s kicsit megsütöm, míg a sajt ráolvad, s már tálalom is.:-)Sikerült, szuper lett, ajánlom kipróbálásra mindenkinek.
Hozzávalók:
kb.30 dkg óriás kagylótészta,
1 kg harcsafilé (nálam most pangasius)
2 fej vöröshagyma,
2 paprika,
2 paradicsom,
1 ek. pirospaprika, kis Erős Pista,
só, bors,
2 dl főzőtejszín, vagy tejföl,
1 ek. liszt,
kb 20 dkg sajt
Megfőzzük a tésztát. Erre nagyon kell vigyázni, ha tölteni akarjuk, nehogy szétfőjön. Ha forr a víz, sót teszünk bele, s a tésztát kb. 10-15 percig főzzük. Ha kész, leszűrjük, leöblítjük. Pörkölt alapot készítünk. A hagymát kockára vágjuk, és olajon megfuttatjuk.Ha már üveges, megszórjuk pirospaprikával, kis vízzel felengedjük, beletesszük az apró kockára vágott paradicsomot, paprikát, sózzuk, borsozzuk. Legalább 10 percig főzzük, s utána belerakjuk a kockára vágott harcsát és készre főzzük. Ez további 10 perc. Összekeverjük a tejszínt a liszttel csomómentesre, s behabarjuk. Összeforraljuk, s már le is kapcsoljuk. A sütőt előmelegítjük. Egy tepsibe sütőpapírt rakunk, s a kagylókat egyenként megtöltjük a paprikás sűrűjével. Sajtot reszelünk rá, s kb. 10-15 perc alatt készre sütjük. A megmaradt paprikáson tálaljuk a harcsapaprikásos kagylóinkat.

Read more...

Locatelli mandulakrémes cseresznyés tortája, meggyel VKF!-XXXVI.

>> 2010. augusztus 1., vasárnap

Amikor Edit meghírdette a VKF!-Világjáró Fazekas témáját; tudtam, hogy valami sütit fogok a fazékba dobni , s az "alla Locatelli" lesz.

Az olasz mester cseresznyetortájára esett a választásom, bár friss gyümölcs helyett be kellett érnem befőttel. A világhírű séf szerint a gyümölcsös olasz desszertekből viszonylag kevés van, ezek egyszerűek, s az elkészítés során általában megőrzik formájukat, s lényegüket. Ez is egy ilyen süti. Giorgio Locatelli azt javasolja, hogy az édes, omlós tészta-alapot érdemes két-háromszoros mennyiségben elkészíteni, mert könnyebben összeáll, s a maradékot le lehet fagyasztani, s máskor felhasználni.
1 adag omlós tészta/ 2 db 28 cm átmérőjü tortához (ehhez a recepthez fele elég)
225 g vaj,
150 g porcukor,
2 tojás,
450 g liszt
300 g friss cseresznye( vagy befőtt. vagy meggy, vagy vörös szilva)
A frangipané, azaz mandulakrém hozzávalói:
100 g vaj,
100 g porcukor,
2 tojás,
100 g őrölt mandula,( vagy mogyoró)
10 g liszt
A vajat keverőlapáttal ellátott robotgépbe tesszük, puhára keverjük. Beleszórjuk a cukrot, s addíg keverjük, míg kifehéredik. A tojásokat egyesével a vajhoz adjuk, s amikor már egyenletesen elkeveredett, beleszórjuk a lisztet is. Addíg keverjük, míg összeáll, majd 2 részre osztjuk. Az egyik része mehet is a fagyasztóba. A másikat kinyújtjuk, kibélelünk vele egy 26-28 cm-es tortaformát, s két órára hűtőbe tesszük. Így a torta nem ugrik majd össze a sütőben.
Másfél óra elteltével előmelegítjük a sütőt 170 fokra. A behűtött tésztára hőálló fóliát teszünk, erre szárazbabot súlynak, s 4 percre sütőbe toljuk. Ezután levesszük a súlyt, s még további 5 percre elősütjük. míg aranyszínű nem lesz( s a tészta alja sziárd legyen). Kivesszük, s 180 fora állítjuk sütőnket. A frangipane elészítéséhez a vajat keverőlapáttal ellátott robotgépbe tesszük és puhára keverjük. Hozzáadjuk a cukrot, és addig keverjük, míg ki nem fehéredik. A tojásokat egyesével egyenletesen elkeverjük a vajjal. A legalacsonyabb fokozatra állítjuk a gépet, s hozzákeverjük a mandulát, s lisztet is. Ezután nagy fokozatra állítjuk(csak) egy percre, hogy levegőt vigyünk a krémbe. Ettől kifehéredik, s a térfogata is megnő. A mandularémet a tésztára kenjük, majd a tetejére nyomkodjuk a meggyszemeket. Betesszük a sütőbe, míg megemelkedik, s aranyszínű nem lesz a krém. Kb 6 perc után a tetejére egy kanál cukrot szórunk, ettől rusztikus lesz. További 15-20 percig sütjük. Szobahőmérsékleten tálaljuk.

Read more...

Vavyan Fable

"Azt, amik vagyunk, a szavak csak sejtetik, el nem mondhatják."

Blogger templates made by AllBlogTools.com

Back to TOP